Számalk Oktatási és Informatikai Zrt.
Cím: 1118 Budapest, Dayka Gábor u. 3.
E-mail: training##kukac##szamalk.hu
Telefon: +36 1 491 8974
Az agilis módszerek elterjedése annak köszönhető, hogy a gyorsan változó környezet által felállított kihívásoknak csak egy szintén gyorsan és hatékonyan változó szervezet tud megfelelni. Ez igaz a fejlesztési projektekre is: komplex és gyors megoldás kell, ami sok esetben nem oldható meg a hagyományos „vízesés” elven működő folyamatokkal.
A tréning során két olyan módszert mutatunk be, amelyek fontosak az agilis fejlesztési projektek során, ezek a Scrum és a Kanban.
Az Agilis működés egyik legfontosabb alapelve az, hogy felismeri és elfogadja, hogy a megrendelő a változó környezethez alkalmazkodva a fejlesztés során meggondolhatja magát a követelményekkel kapcsolatban. A váratlan változások nem mindig kezelhetők könnyen a hagyományos, előzetes tervezési fázison alapuló módszerekkel. Ezért az Agilis megoldások gyakorlati megközelítést választanak, és elfogadják, hogy esetleg nincs lehetőség a probléma teljes megértésére és definiálására. Inkább azt próbálja maximálisan elősegíteni, hogy a megrendelővel együttműködve a csapat gyorsan meg tudja valósítani a funkciókat, és gyorsan tudjon reagálni a változó követelményekre.
Az ehhez szükséges előírásokat és javaslatokat biztosítja a Scrum, ami nem véletlenül a legelterjedtebb agilis szoftverfejlesztési keretrendszer. Köszönhető ez annak is, hogy az Agilis alapelvek elsajátítása után a Scrum szabályainak betartásával nagyon gyorsan lehet sikereket elérni, és nem csak informatikai területen! A bevezetés eredményességéhez az alapok részletes és biztos elsajátítására van szükség. A Scrum ismerete mellett fontos az is, hogy az Agilis gondolkodásmód létrejöjjön, ezáltal teret nyerhessen egy sikeres, az Agilis értékeken alapuló működési mód. Fontos megismerni a kapcsolódó eszközöket és módszereket, mint pl. az automata tesztelés, folyamatos integráció, visszacsatolási körök. A Scrum-on kívül alternatívát jelenthetnek az egyéb agilis keretrendszerek és módszerek, mint a Kanban, Scrumban és az eXtreme Programming, amelyek mind részei a tréningnek.
Azokon a területeken, ahol tényleg nem lehet még egy-két hétre sem előre tervezni, pl. üzemeltetés, ügyfélszolgálat, a Kanban, illetve Scrumban rendszer működtetése lehet a jó megoldás. A Kanban egy olyan vizuális visszajelzési mechanizmusokat megvalósító jelzőrendszer, melynek segítségével nyomon követhetjük a feladatok áramlását és azt, hogy egy-egy lépés mikor készül el, mikor lehet megtenni a következő lépést. Ez akkor csak Post-It cetlik felragasztását jelenti? Korántsem, a Kanban ennél sokkal több, egy valódi folyamatkövető komplett jelzőrendszer.
Fontos és lényeges kiemelni, hogy bár a Scrum elsősorban szoftverfejlesztési projektek során alakult ki, évek óta sikeresen alkalmazzák egyéb termék- vagy szolgáltatásfejlesztési folyamatok során is, a hardverfejlesztésben, sőt az oktatásban is.
A két napos, intenzív tréning szimulációkon és gyakorlati példák által segít a résztvevőknek megérteni, hogyan használhatók fel a mindennapi munkában a Scrum és a kapcsolódó agilis eszközök. Az elméleti tudás átadásán túlmenően a tréner saját gyakorlati, valós tapasztalatait felhasználva mutatja be mindazon módszereket, amelyeket ő is napi szinten évek óta sikerrel alkalmaz.
A résztvevők megismerik, hogy miért, és hogyan érdemes a kreatív munkát megszervezni - legyen szó akár informatikáról, akár más szakterületről. Az Agilis Alapelvek és értékek mélyebb ismerete segít megérteni, miként biztosít a Scrum keretet ahhoz, hogy csapatban, lelkesen és hatékonyan a lehető legnagyobb értéket hozzuk létre ügyfeleink számára. A gyakorlatok során a résztvevők megtapasztalhatják, milyen tipikus buktatói vannak a különböző Agilis keretrendszerek alkalmazásának, illetve, hogy miért érdemes ezek szabályait betartani. Új tudással és tapasztalattal felvértezve más szemmel tekinthetnek jelenlegi munkafolyamataikra.
Nincs, minden fejlesztéssel (és nemcsak szoftverfejlesztéssel!) foglalkozó résztvevőt várunk szeretettel!